Voda a jej nevyhnutnosť

Čistá a pitná voda je najnevyhnutnejšou tekutinou na svete. Vďaka vode dokáže na Zemi existovať život. Naša planéta sa tiež označuje za jedinú kde sa voda nachádza, preto je tu možný život. Voda je nevyhnutná pre živočíchy, rastliny a v neposlednom rade aj ľudský organizmus. Preto by sme nemali s vodou plytvať, ale využívať ju racionálne a šetrne.

rybník

Voda a jej význam v ľudskom organizme

Ľudské telo by bez vody nedokázalo existovať, pretože tvorí najdôležitejšiu zložku. Voda tvorí základ ľudského telo už od vývinu, pretože tvorí až 80% hmotnosti embrya. U novorodenca sa percento vody pohybuje okolo 75% jeho hmotnosti, čo je tiež veľmi vysoké číslo. S vyšším vekom klesá obsah vody v ľudskom tele a u dospelého jedinca tvorí voda približne 55/65% a v neskoršom veku už iba 50%, čo je však stále polovica celkovej hmotnosti. Zastúpenie vody v ľudských orgánoch je tiež zaujímavé a možno ho vyjadriť v percentách a to napríklad: 80-90% vody sa nachádza v srdci, 80% v mozgu, 83% v krvi, svalové tkanivo obsahuje až 75% vody a tukové tkanivo len 20%.

Ako predísť dehydratácii?

Percentá vody, ktoré tvoria náš organizmus a orgány sú skutočne veľké. Preto by sme sa mali snažiť naše telo dostatočne hydratovať a dopriať mu dostatok vody. Pitný režim je veľmi dôležitý u každej vekovej kategórii a taktiež aj pre obe pohlavia. Denne by sme mali vypiť približne 2,5 litra vody. Tento objem sa však môže líšiť u každého jedinca, v závislosti od vykonávanej fyzickej kondície, klimatických podmienok či ročného obdobia. V lete, keď je organizmus viac prehriaty sa odporúča piť viac tekutín. Naše telo vylučuje vodu močom, stolicou, slinami, slzami, potením a taktiež aj dýchaním. Preto vodu z organizmu strácame skoro neustále a preto ju treba pravidelne dopĺňať. Odporúča sa prijímať menšie množstvo tekutín viac krát za deň, ako vypiť naraz veľký objem tekutín.

řeka

Vďaka pravidelnému príjmu vody či už v podobe čajov, minerálny vôd a podobne sa zabráni dehydratácii organizmu. Dehydratácia sa prejavuje suchými ústami, bolesťou hlavy a zníženou pozornosťou. Neskôr to môže prejsť až do zlého trávenia, dlhodobej únavy a svalovým kŕčom. Vodu teda prijímať, nielen vtedy keď dostaneme smäd ale preventívne aj medzi pocitmi smädu.

Viaceré zaujímavosti o vode a vodnom bohatstve na Slovensku sa dozviete na internetovej stránke www.nasavoda.sk, ktorá sa o vodu podrobne zaujíma.