Majitelia psov istotne poznajú ich olizovanie, ale určite nevedia, prečo to robia, čo sa za tým skrýva a čo tým chce zviera vyjadriť.
Olizovanie ľudí a samých seba
Olizovanie je u psov normálne vzhľadom na to, že sú to zvieratá a toto správanie je medzi nimi normálne.
Vyjadrovať tým môžu:
-spôsob komunikácie napríklad ako matka s mláďaťom
-podradenosť jedného voči druhému
-lásku a zbožňovanie, keď čistí či olizuje niekomu uši alebo tvár
Tieto spôsoby dokážu niektoré zvieratá preniesť na svojich majiteľov a zaobchádzajú s nimi ako so seberovnými, preto to všetko vykonávajú. Pravdepodobné je, že kliešť slaná pokožka človeka im môže chutiť, hlavne ak ste predtým intenzívne cvičili. Medzi najbežnejších vinníkov olizovania sa psov patria kožné lézie, teda parazity a nežiaduce drobné živočíchy v ich srsti, ako sú napríklad blchy.
Za nimi nasledujú tieto príčiny:
Poranenia:
Veľmi často si svoje rany olizujú, ale v konečnom dôsledku to môže spôsobiť ďalšie poškodenie kože v podobe zápalu vedúcom až k infekcii. Rany lekár ošetruje podľa ich závažnosti, mnoho z nich si vyžaduje natiahnutie goliera, aby malo zviera znemožnené olizovanie postihnutej oblasti.
Environmentálne alergie:
Pes s nejakým druhom alergie trpí svrbením niektorého miesta na tele, častokrát sú to boky, slabiny či labky, no vo väčšine prípadov je to sezónna záležitosť. V prípade, že je koža už začervenaná alebo podráždená, je načase vyhľadať lekársku pomoc.
Dermatitída:
Zápaly kože spôsobujú aj iné podnety, môže ísť o roztoče, potravinové alergie, hormonálne choroby, podráždenie alebo autoimunitné ochorenia či iné dôvody. Vyšetrenie sa odporúča, ak zbadáte vypadávanie srsti či podráždenú a červenú kožu.
Blchy:
Sú nepríjemné a psa vedú k lizovaniu až hryzeniu, alergia na nich sa prejavuje lízaním si miesta nad chvostom. Ďalším príznakom je, že mu redne alebo vypadáva srsť, preto blchy u vašich miláčikov netreba podceňovať.