Vplyv peňazí na psychiku je veľmi obľúbená téma pre rôzne výskumy, pokusy a štúdie. Ich výsledky sú samozrejme veľmi odlišné. Niektorí odborníci tvrdia, že peniaze naozaj krivia charakter, iní s tým nesúhlasia. Jedna vec, na ktorej sa však zhoduje viacero psychológov je, že čím väčším obnosom financií človek disponuje, tým viac prejavuje svoje pravé povahové vlastnosti. Pritom je úplne jedno, či si tieto peniaze človek zarobil sám, alebo ich má vďaka pôžičke, alebo požičané od známych. Ako sa to teda prejavuje v reálnom živote? Ak sa napríklad vyberiete do reštaurácie a na účte máte tridsať eur, máte väčší problém s tým, aby ste prejavili svoju nespokojnosť so službami, alebo jedlom. Pokiaľ však máte vyššiu sumu, nerobí vám problém upozorniť obsluhu, alebo pokojne vrátiť celý obed. Z toho nám vyplýva jedna vec, a to že peniaze charakter nekazia, iba nám ho pomáhajú dostať na povrch.
Ďalším potvrdeným faktom je, že ak máme k dispozícií finančné prostriedky a nemusíme prepočítavať každé euro, sme celkovo lepšie naladený, rozhádže nás menej vecí a čo je najzaujímavejšie, aj zdravotné problémy dokážeme zvládať s väčším pokojom. Niektoré výskumy dokonca potvrdili, že chudoba priamo vplýva na zdravotný stav človeka. Odborníci tento jav odôvodňujú tým, že pri väčšom majetku máme podvedomý pocit, že sa veci dajú riešiť. Naopak málo financií v nás vyvoláva istý pocit úzkosti až zúfalstva. Pritom si to nemusíme uvedomovať naplno. Tieto veci sú jednoducho zakorenené niekde vo vnútri.
Treťou zaujímavou vecou je, že čím menej peňazí máme, tým viac ich potrebujeme. Nehovoríme o žiadnej vyššej sile, ale opäť o našom podvedomí. Ak máte na účte dvesto eur, pri návšteve obchodu, si kúpite tri rožky, paštétu a minerálku a nič viac nepotrebujete. Pokiaľ však čakáte na výplatu a v peňaženke máte 5 eur, zrazu máte neprekonateľnú chuť na slaninku, lososa, pohár dobrého vína, alebo dobrý hovädzí guľáš. Zistíte i to, že nutne potrebujete nový čistiaci prostriedok, či vrecká do koša.