Federálna obchodná komisia (FTC) vyšetruje obvinenia, že politické poradenstvo Cambridge Analytica nesprávne získalo údaje až 87 miliónov používateľov Facebooku.
Osada bola schválená FTC v 3-2 hlasovaní, zdroje povedal americkým médiám.
Pokuta vo výške 5 miliárd dolárov bola schválená FTC v hlasovaní 3-2, ktoré sa rozpadlo na líniách strán, pričom republikánski komisári v prospech a demokrati boli proti.
New York Times uviedli, že demokrati chcú prísnejšie limity pre firmu, zatiaľ čo iní demokrati kritizovali pokutu ako nedostatočnú.
„Keďže FTC buď nie je schopný alebo ochotný zaviesť primerané ochranné zábrany, aby sa zabezpečila ochrana súkromia a údajov používateľa, je na čase, aby Kongres konal,“ uviedol americký senátor Mark Warner.
Facebook to očakával. Investorovi v apríli oznámili, že odložili väčšinu peňazí, čo znamená, že firma nebude z tohto trestu cítiť pridanú finančnú záťaž.
Čo ešte nevieme, aké dodatočné opatrenia môžu byť na spoločnosť zavedené, ako je napríklad zvýšený dohľad nad súkromím, alebo ak dôjde k akýmkoľvek osobným dôsledkom pre výkonného riaditeľa spoločnosti Mark Zuckerberg.
Zúčtovanie, ktoré predstavuje približne jednu štvrtinu ročného zisku spoločnosti, bude kritizovať kritiku tých, ktorí hovoria, že to predstavuje o niečo viac ako len facku na zápästí.
Aký bol škandál Cambridge Analytica?
Cambridge Analytica bola britská politická poradenská spoločnosť, ktorá mala prístup k údajom miliónov používateľov, z ktorých niektoré boli údajne použité na psychologické profilovanie amerických voličov a na ich zacielenie s materiálom na pomoc prezidentskej kampani Donalda Trumpa za rok 2016.
Údaje boli získané prostredníctvom kvízu, ktorý vyzval používateľov, aby zistili svoj typ osobnosti.
Ako to bolo bežné v aplikáciách a hrách v tom čase, bolo určené na zber nielen užívateľských dát osoby, ktorá sa zúčastnila kvízu, ale aj údajov ich priateľov.
Facebook povedal, že verí, že údaje až 87 miliónov používateľov boli nesprávne zdieľané s teraz zaniknutou poradenskou službou.