Keď sa pustíte do proteínovej diéty, už od druhej fázy na vás čakajú aj takzvané normálne jedlá. Ja som na začiatku úplne nerozumela tomu, čo tie „normálne“ vlastne znamenajú. Ste na tom podobne? Hneď v tom všetkom budete mať jasno.
Normálne – varené a nevarené
Predtým, ako sa do bielkovinovej, alebo ak chcete, tak proteínovej, diéty pustíte, si všetko dobre naštudujte. Priamo na weboch firiem, ktoré predávajú tieto balíčky diét, nájdete množstvo rád, pravidiel a aj recepty na normálne jedlá. Normálne jedlá v preklade znamenajú, že s ich pripravíte z čerstvých surovín, teda nie z prášku. Ako som spomenula hneď v začiatku, dopriať si ich budete môcť až po ukončení prvej fázy, pretože v tej prvej by ste si „normálnymi“ jedlami iba poškodili.
Čo áno a čo nie
Bolo by príliš zdĺhavé a vlastne ani nereálne, vymenovať všetky možné jedlá, ktoré si môžete počas bielkovinovej diéty pripravovať. Preto sa vám pokúsim vysvetliť len veľmi jednoduché princípy, ktoré by ste si pri diéte mali v kuchyni, teda pri varení, čo najlepšie a najviac osvojiť.
- Raz za deň si budete môcť dať mäso, ale nie hocaké mäso. Nevhodné je samozrejme bravčové, ktoré je nesmierne tučné, a taktiež mäso z tuniaka či lososa, pretože tieto ryby patria k tým najmastnejším.
- Ak ste vegetariánom, mäso môžete nahradiť vajíčkom. Konkrétne gramáže si musíte zladiť so svojim programom diéty.
- Zeleniny môžete jesť koľko len chcete, ale taktiež nie všetkej. V začiatkoch di=ty sú nepovolené napríklad paradajky, tekvice či paprika, pretože aj tieto druhy zeleniny obsahujú sacharidy.
- Pri varení sa naučte dostatočne soliť.
- Koreniť a používať bylinky môžete do sýtosti.
- Namiesto klasického repkového alebo slnečnicového oleja, začnite používať zásadne olej olivový.
- Vždy dodržiavajte maximálne povolený počet normálnych jedál za deň. Väčšinou je to tak, že v druhej fáze je to jedno a v tretej fáze dve jedlá za deň.