Spí vaše dieťa bez problémov aj so zhasnutým svetlom a zatvorenými dverami alebo mu musí do izby stále prenikať aspoň kúsok svetelných paprskov? To naše patrí do druhej kategórie. Spočiatku som to nevnímala ako problém. Veď mi je v podstate jedno, či mu nechám v izbe zapálenú lampu na stole. Keď sa však objavili prvé problémy v škole, zmenila som názor. Porozprávam vám o tom, ako zvládnuť spanie pri svetle, no bez toho, aby ste vášmu dieťaťu privodili zdravotné komplikácie.
Je to nezdravé
Každý človek, a to ako dieťa, tak dospelý, by mal spať v absolútnej tme. Len takto, sa totiž môžete vyspať naozaj dobre. Ako som už spomenula, u nášho malého sa objavili reálne problémy. Začal mať problémy s pozornosťou v škole a podľa jeho triednej učiteľky, bol nadmieru unavený. Samozrejme, že sme šli k doktorke. Tá sa ma, ako na jednu z prvých vecí, opýtala to, či spí v tme, alebo musí mať zapálené svetlo. Okamžite mi poradila, aby sme to zmenili. Verte – neverte, asi po týždni mi triedna učiteľka povedala, že je všetko v starých dobrých koľajach.
Keď dieťa spí pri svetle, jeho spánok nie je tak tvrdí, ako keď spí v úplnej tme, no a to sa môže naozaj odraziť na jeho pozornosti a školských výsledkoch.
Ako to vyriešiť?
Viem, že je veľmi ťažké dieťa odnaučiť od toho, aby spalo v tme. Väčšinou ide o jeho strach, takže sa do odbúrava naozaj veľmi ťažko. Svetla sa teda nebudete môcť zbaviť úplne. Aspoň nie z večera do druhého večera. Toto je spôsob, ako môžete urobiť kompromis, pri ktorom bude spokojné vaše dieťa, no nebudete škodiť jeho zdraviu.
Nám pomohli LED pásy. Toto svetlo je naozaj slabé. Na niektorých produktoch, si viete navyše nastaviť aj silu osvetlenia a taktiež časový vypínač. Dieťa zaspí pri miernom svetle a o nejakú hodinu na to, sa samé vypne. Ak by ste chceli požiť pásy, tak vyberajte svetlo teplé, ideálne ladené do červených farieb.