Kožné ochorenia vedia občas riadne potrápiť. Ak sú navyše ekzémové ložiská na viditeľnom mieste, pacient je frustrovaný a deprimovaný. Existujú dve možnosti ako sa s chorobou vysporiadať: buď skúsiť konvenčnú liečbu alebo alternatívnu. Nakoľko konvenčná medicína často používa na tento problém imunosupresíva alebo lokálne kortikosteroidy, látky s množstvom vedľajších účinkov, veľa ľudí radšej uprednostní alternatívne prostriedky.
Samozrejme ani tie nemusia byť úplne bezpečné. Kurkuma je napríklad bylina s úžasnými protizápalovými vlastnosťami ale je naozaj potrebné dávať si 10 piluliek kurkumy denne – najmä ak bola vyrobená kdesi v New Yersey v USA? Preto zvážte výber prírodných produktov a pred ich použitím si dôkladne prečítajte o nich všetky dostupné informácie.
Tu je niekoľko bezpečných možností liečby, bez žiadnych vedľajších účinkov:
Slnečnicový olej (lisovaný za studena)
Ceramidysú látky lipidového charakteru nachádzajúce sa v bunkových membránach našej pokožky. Spĺňajú ochrannú funkciu preto túto zlúčeninu mnoho kozmetických firiem umelo pridáva do krémov a telových mliek. Do slnečnicového oleja ich však pridávať netreba.
Počas jednej štúdie lekári zistili, že skúšobnej vzorke pacientov s atopickou dermatitídou sa zlepšil stav pokožky už po troch týždňoch používania.
Vitamín D
Tento vitamín nie je len veľkým pomocníkom pri liečbe rachitídy alebo chronických črevných ochorení ale ukazuje sa, že zohráva podstatnú úlohu aj pri kožných problémoch.
V našich zemepisných šírkach sa jeho nedostatok prejavuje hlavne v období od konca jesene až do začiatku jari. Podľa doporučení lekárov sa dávka s efektívnym liečebným účinkom pohybuje nad 1000 IU.
Liečebné kúpele
Účinky slanej morskej vody a ultrafialového svetla na kožné ochorenia sú známe už stovky rokov. Bohatá zmes solí kyseliny kremičitej a boritej a sírany pôsobia výrazne upokojujúco a liečivo. Nemusíte však kvôli tomu cestovať až do Izraela k Mŕtvemu moru, podobné (ak nie lepšie) účinky má aj termálna voda kúpaliska vPodhájskej.